رشد ۷۳ درصدی صادرات کالاهای ایرانی به عمان

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از گمرک، «سید روح اله لطیفی» اظهار داشت: روابط تجاری ایران با کشور عمان در سال‌های اخیر همواره رو به بهبود بوده و در سال جاری و روی کار آمدن دولت سیزدهم این روابط در همه زمینه ها شرایط بهتری پیدا کرده است.

وی افزود: کل تجارت ۱۰ ماهه جمهوری اسلامی ایران با عمان ۲ میلیون و ۶۰۷ هزار و ۶۱۴ تن به ارزش یک میلیارد و ۱۶ میلیون و ۱۹۶ هزار و ۳۲۶ دلار بوده که از لحاظ ارزش کالاهای تبادل شده نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۴۳ درصد رشد داشته است.

سخنگوی گمرک در خصوص واردات از عمان نیز تصریح‌کرد: بیش از ۸۵۶ هزار و ۸۹۸ تن کالا به ارزش ۴۵۲ میلیون و ۵۲۶ هزار و ۳۸۸ دلار از ابتدای سال تا ابتدای بهمن ماه از کشور عمان واردات داشتیم که از لحاظ ارزش ۱۸ درصد افزایش داشته است.

وی افزود: ۶۱۸ هزار و ۸۰۱ تن از کالاهای وارداتی از عمان به ارزش ۲۴۵ میلیون و ۴۵۳ هزار و ۶۶۳ دلار، محصولات کشاورزی و غذایی هستند که ۷۲ درصد وزن و ۵۴ درصد ارزش کالاهای وارداتی از این کشور  را به خود اختصاص داده است.

لطیفی تاکید کرد: عمان در ۱۰ ماهه امسال با رشد دو پله ای، در رتبه دهم مقاصد صادراتی ایران، پس از چین، عراق، ترکیه، امارات، افغانستان، هند، پاکستان، اندونزی و تایلند قرار گرفته است.

به گزارش ایرنا، وزیر صنعت، معدن و تجارت از ۱۹ بهمن ماه به منظور شرکت در کمیسیون مشترک جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان در رأس یک هیات دولتی و خصوصی متشکل از بخش‌های مختلف اقتصادی و تجاری، به عمان سفر کرد.

دو کشور در جریان نوزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان در زمینه‌های اقتصادی و تجاری، صنعتی و معدنی، بانکی، مناطق آزاد، کشاورزی و شیلات، حمل و نقل، نفت و گاز و پتروشیمی، آب و برق، گردشگری، ورزش و جوانان، فرهنگی، استاندارد، گمرکی، بهداشت و درمان، در قالب پنج کمیته تخصصی، مذاکرات لازم را انجام دادند.

در این اجلاس ۱۰ سند همکاری میان دو کشور ایران و عمان در حوزه‌های مختلفی از جمله استاندارد، گمرکی، تجاری، حمل و نقل و ورزشی مورد بررسی و توافقات لازم قرار گرفت.

https://boldder.ir/13/02/2022/%d8%b1%d8%b4%d8%af-%db%b7%db%b3-%d8%af%d8%b1%d8%b5%d8%af%db%8c-%d8%b5%d8%a7%d8%af%d8%b1%d8%a7%d8%aa-%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%a7%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86%db%8c-%d8%a8%d9%87-%d8%b9/