۱۵۰۰ راس دام صادراتی به عمان بلاتکلیف روی آب ماند

خبرگزاری ایرنا :

«منصور پوریان» روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره وضعیت صادرات دام زنده افزود: از روز سه شنبه(نوزدهم بهمن ماه)  ۱۵۰۰ راس دام سبک بعد از گذراندن شرایط قرنطینه‌ای برای صادرات به عمان در بندر عباس وارد لنچ شدند و تاکنون روی آب مانده‌اند.
رییس شورای تامین کنندگان دام کشور تصریح کرد: به دلیل شرایط سخت نگهداری دام زنده در لنچ و روی آب تاکنون ۴۰ راس دام تلف شده است.
وی اظهارداشت: این درحالی است که نه تنها وزیر جهاد کشاورزی به تازگی اعلام کرده بود که منعی برای صادرات دام زنده نداریم، بلکه تاکنون هیچ بخشنامه‌ای یا دستورالعملی رسمی مبنی بر توقف صادرات دام زنده ابلاغ نشده است.
پوریان با بیان اینکه تمامی فرایند صادرات این محموله انجام شده و مشکلی ندارد گفت: این محموله سوار بر لنچ و در حال خروج از کشور بوده که بدون هیچ ابلاغیه رسمی، صادرات آن متوقف شده است.
وی اضافه کرد: پس از پیگیری‌های فراوان از معاونت‌های مربوطه وزارت جهاد کشاورزی همچون معاونت بازرگانی، قرارگاه تنظیم بازار، شرکت پشتیبانی امور دام کشور هیچ یک پاسخگو نبودند.
رییس شورای تامین کنندگان دام کشور با بیان اینکه با چنین اقداماتی نه تنها صادرکنندگان متضرر می‌شوند، بلکه منافع ملی کشور دچار آسیب می‌شود افزود: شرکت پشتیبانی امور دام کشور پیشنهاد برگشت این محموله به کشور و  خرید آن را داده است که این اقدام نیز مشکلات خاص خود را دارد.
پوریان اظهارداشت: باید در نظر بگیریم که ایران نه تنها بازارهای تجاری خود را به دلیل بدقولی از دست می‌دهد بلکه برگشت این محموله به کشور کار آسانی نیست. زیرا طبق ضوابط تجاری اگر محموله‌ای که برای صادرات از کشور خارج شده برگشت بخورد به معنی واردات است و درعین حال باید به طور مجدد شرایط قرطنیه‌ای را سپری کند. این کار ممکن است بخشی دیگر از دام را از بین ببرد.
رییس شورای تامین کنندگان دام با اشاره به اینکه صادرات دام مازاد کشور ارتباطی به قیمت گوشت قرمز در داخل ندارد ادامه داد: این درحالی است که دولت برای حمایت از دامداران و دامپروران وتولید داخلی صادرات ۲۵۰ هزار راس دام سبک و سنگین را مصوب کرد، اما تاکنون تنها ۳۰ تا ۳۵ هزار راس آن صادر شده است. این حجم پایین صادرات تاثیری بر بازار داخلی ندارد.
وی اظهارداشت: همچنین تاکنون مجوز رسمی مبنی بر منع یا ممنوعیت صادرات دام زنده ابلاغ نشده و این توقف در صادرات به شکل غیررسمی صورت گرفته است.

به گزارش ایرنا، بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد علیرغم تلاش برخی رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی مبنی بر گران شدن گوشت قرمز در داخل کشور نه تنها این اتفاق نیفتاده، بلکه هرکیلوگرم شقه گوسفندی با نرخ ۱۲۲ هزارتومان و هر کیلوگرم گوشت تفکیکی با کیفیت نیز کمتر از ۲۰۰ هزارتومان عرضه می‌شود.
طبق آخرین آمار وزارت جهاد کشاورزی سال گذشته یک میلیون  و ۲۰۰ هزارتن گوشت قرمز تولید شده است.

۱۵۰۰ راس دام صادراتی به عمان بلاتکلیف روی آب ماند