صادرات به روسیه 15 برابر افزایش می‌یابد

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از صدا و سیما، علیرضا پیمان پاک در برنامه تیرامشب شبکه خبر، گفت:  مراودات تجاری روسیه با دنیا حدود ۶۰۰ میلیارد دلار است، اما سهم ایران از واردات ۳۰۰ میلیارد دلاری روسیه، از حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ میلیون دلار بیشتر نیست.

 وی افزود: برنامه حداقلی را تعریف کرده ایم که بر اساس آن تا ۴ سال آینده صادرات ما به روسیه به ۷.۵ میلیارد دلار برسد یعنی ۱۵ برابر افزایش پیدا کند.

معاون وزیر صمت  با بیان اینکه اقتصاد روسیه و ایران می‌تواند مکمل هم باشد، افزود: ایران ظرفیت خوبی در بخش‌های مختلف از جمله کشاورزی برای صادرات و تامین کالا‌ها و محصولات مورد نیاز روسیه دارد و می‌تواند بخش عمده‌ای از واردات ۸ میلیارد دلاری روسیه در بخش کشاورزی را تامین کند.

رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به لزوم فراهم شدن و توسعه زیرساخت‌های لازم برای صادرات افزود: برنامه ما افزایش دو برابری صادرات غیر نفتی کشور و رساندن آن به عدد ۷۰ میلیارد دلار است و ظرفیت‌های خوبی برای رسیدن به این هدف داریم.
معاون وزیر صمت ضمن مهم شمردن طرح کریدور شمال – جنوب در توسعه روابط اقتصادی ایران و روسیه گفت: ما در حوزه‌های صنعت و کشاورزی و نفت و پتروشیمی و گردشگری ظرفیت‌های خوبی برای توسعه روابط و تقویت همکاری‌ها با روسیه داریم.

در این برنامه مهدی امیری کارشناس مسائل بین‌الملل نیز با تمجید از حرکت دولت سیزدهم در جهت متوازن سازی روابط خارجی، گفت: امروز امکان طراحی توافق راهبردی جدید متناسب با وقایع و شرایط و تحولات روز با روسیه وجود دارد.
امیری گفت: روابط با روسیه را باید در سطح سیاست و مناسبات بین الملل مورد توجه و ارزیابی قرار داد.

این کارشناس با اشاره به جنگ سرد و پایان نظام دو قطبی در جهان، افزود: کشور‌های روسیه و چین و ایران همسویی و همراهی گفتمانی در نظام بین الملل دارند و سفر رئیسی به روسیه هم در حقیقت موضع بازیگران منتقد نظام لیبرال و تک قطبی را تقویت می‌کند و نتایج راهبردی مهمی برای ایران و روسیه خواهد داشت.

امیری افزود: با ظهور قدرت‌های نوظهور مثل چین، نقش آمریکا در نظام بین الملل به چالش کشیده شده است.

این کارشناس روابط بین‌الملل با اشاره به سابقه ۳۰ ساله همکاری‌های امنیتی و راهبردی ایران و روسیه در منطقه گفت: ما باید در توسعه و تقویت روابط با روسیه متوازن عمل کنیم و لازم است که همکاری‌های ایران و روسیه توسعه یابد و تقویت شود.

ب


https://boldder.ir/21/01/2022/%d8%b5%d8%a7%d8%af%d8%b1%d8%a7%d8%aa-%d8%a8%d9%87-%d8%b1%d9%88%d8%b3%db%8c%d9%87-15-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%d8%a8%d8%b1-%d8%a7%d9%81%d8%b2%d8%a7%db%8c%d8%b4-%d9%85%db%8c%e2%80%8c%db%8c%d8%a7%d8%a8%d8%af/