هزاران کارگر بلژیکی در اعتراض به دستمزد پایین و تورم به خیابان‌ها آمدند

خبرگزاری فارس :

 

 به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، رسانه‌ها دوشنبه شب به وقت تهران گزارش دادند که هزاران کارگر بلژیکی در اعتراض به دستمزدهای پایین و تورم به خیابان‌ها آمدند.

به نوشته خبرگزاری «آناتولی»، «قانون ۹۶» حداکثر نرخ افزایش دستمزد را چهار درصد تعیین کرده است که کارفرمایان را از افزایش دستمزد بالاتر از این حد باز می‌دارد.

بر اساس این گزارش، هزاران کارگر در پایتخت بلژیک روز دوشنبه در اعتراض به تورم و قانون محدودکننده افزایش دستمزد به خیابان‌ها آمدند. کارگران از سراسر کشور در مقابل ایستگاه قطار در  شهر «بروکسل» تجمع و به سمت ایستگاه مرکزی شهر راهپیمایی کردند. تظاهرکنندگان با پوشیدن کلاه‌های سبز و قرمز در خیابان‌ها که با پرچم‌های اتحادیه‌های خود مسدود شده بود، راهپیمایی کردند و به قانون ۱۹۹۶ که از افزایش دستمزد کارگران جلوگیری می‌کرد، اعتراض کردند.

 

از آنجایی که قانون موسوم به «قانون ۹۶» حداکثر نرخ افزایش را چهار درصد تعیین کرده است، کارفرمایان نمی‌توانند دستمزد را بالاتر از این حد افزایش دهند. معترضان می‌گویند این نرخ ناکافی است، به ویژه در بحبوحه افزایش قیمت‌ها که ناشی از همه گیری ویروس کرونا است. هزاران کارگر دست نوشته‌هایی را حمل می‌کردند که روی آن نوشته شده بود «همه چیز بالا می رود، به جز دستمزد ما»، « قانون را تغییر دهید.»

«ورنر ون هیتولد»، یکی از اعضای اتحادیه کارگری گفت که یکی از بزرگترین مشکلات افزایش شدید بهای انرژی است که بسیاری از کالاها را برای بسیاری از مردم غیرقابل دسترس کرده است. وی گفت، دلیل دیگر اعتراض این بود که دولت مذاکره اتحادیه‌ها با کارفرمایان را غیرممکن کرد و کارمندان صنفی که تظاهرات قبلی را سازماندهی کردند مجازات شدند. ما برای حق اعتراض اینجا هستیم.

«استفانی بوچات»، یکی دیگر از تظاهرکنندگان، گفت که موضع دولت از آخرین تظاهرات تغییر نکرده است. او گفت که همه چیز گران شده است، به ویژه سوخت، اما دولت دستمزدها را مطابق با تورم تنظیم نمی‌کند.

 به نوشته این منبع خبری، قیمت گاز طبیعی و برق به طور قابل توجهی در سراسر اروپا افزایش به ویژه در پاییز یافته است. بسیاری از مصرف‌کنندگانی که در طول ماه‌های زمستان با قبوض بالا مواجه می‌شوند، به‌ویژه مضطرب هستند.

در ۲۴ سپتامبر، اتحادیه ها با همین مطالبات راهپیمایی برگزار کردند و هزاران نفر را به خیابان‌ها کشاندند. تورم سالانه در منطقه یورو در ماه نوامبر به ۴.۹ درصد رسید که بالاترین میزان در ۲۵ سال گذشته است. در ماه نوامبر، تورم در آلمان به ۶ درصد، در اسپانیا ۵.۶ ​​درصد و در بلژیک ۷.۱ درصد افزایش یافت.


هزاران کارگر بلژیکی در اعتراض به دستمزد پایین و تورم به خیابان‌ها آمدند