کاخ سفید احتمال درگیری نظامی با روسیه را کم‌ دانست

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه میلیتری تایمز، قرار است جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در تماسی ویدیویی درباره تحرکات نظامی اخیر روسیه در نزدیکی مرز اوکراین و دیگر مسائل به بحث و رایزنی بپردازند.

یک مقام ارشد دولت آمریکا دوشنبه گفت که مقام‌های دفاعی ایالات متحده به هیچ نتیجه قطعی نرسیده‌اند که پوتین برنامه‌ای برای اعزام نظامیان روس به داخل اوکراین داشته باشد، اما “می‌دانیم که او چنین ظرفیتی برای ورود به چنین وضعیتی، در صورتی که تصمیم به چنین کاری بگیرد، ایجاد کرده است.”

این مقام افزود: بایدن به پوتین خواهد گفت که اگر روسیه تصمیم‌ بگیرد برنامه‌هایش را پیش ببرد، هزینه‌های بسیار واقعی پرداخت خواهد کرد، اما همچنین یک راه موثر از طریق دیپلماسی وجود دارد.   

رئیس‌جمهوری آمریکا جمعه در کنفرانسی مطبوعاتی گفت “کار روسیه را برای اقدام علیه اوکراین، بسیار بسیار سخت” خواهد کرد. مقام‌های دولت آمریکا دوشنبه به این نکته اشاره‌ای نکردند که آیا بایدن درباره واکنش‌های نظامی احتمالی، در صورتی که نیروهای روسیه از این مرز عبور کنند، صحبت می‌کند یا خیر.  

یک مقام ارشد آمریکایی گفت: ایالات متحده به دنبال این نیست که در شرایطی قرار گیرد که در آن تمرکز اقدامات متقابل ما، استفاده مستقیم از نیروی نظامی آمریکا باشد.

با این حال، بایدن در روزهای اخیر درباره چنین اقداماتی در کنار تحریم‌های اقتصادی و مجازات‌های دیگر، با رهبران دیگر کشورهای عضو ناتو صحبت کرده است.  

آخرین گفت‌وگوی مستقیم رهبران روسیه و آمریکا به ژوئیه بازمی‌گردد. از آن زمان، مقام‌های اطلاعاتی آمریکا نه تنها تحرکات نظامی روس‌ها در نزدیکی مرز اوکراین را رصد کرده‌اند، بلکه از افزایش حملات سایبری و کارزارهای رسانه اجتماعی علیه اهدافی در اوکراین خبر داده‌اند.

کاخ سفید احتمال درگیری نظامی با روسیه را کم‌ دانست