رشد دوبرابری مراودات تجاری ایران و قزاقستان در ۹ ماهه نخست ۲۰۲۱

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، اسخت اورازبای که در مراسم سی‌امین سالگرد استقلال قزاقستان سخن می‌گفت، اظهار کرد: ایران از نخستین کشورهای جهان بود که بلافاصله پس از اعلام حاکمیت، قزاقستان را به رسمیت شناخت و این موضوع، هرگز فراموش نخواهد شد.

وی با اشاره به حمایت‌های ایران از قزاقستان در سطح بین‌المللی، افزود: ما به خاطر حمایت ارزشمند تهران از پیشنهاد عضویت قزاقستان در شورای امنیت سازمان ملل، میزبانی اکسپو-۲۰۱۷ در آستانه و نیز امضای اساسنامه سازمان امنیت غذایی اسلامی که مقر آن در قزاقستان است، از ایران سپاسگزاریم.

اورازبای اظهار داشت: متقابلا قزاقستان نیز در دوران سخت، ایران را ترک نکرده و به عنوان مثال، در سال ۲۰۱۳، دو دور از مذاکرات هسته‌ای (برجام) را میزبانی کرده است و در آینده نیز هر کجا لازم باشد، آماده کمک خواهد بود.

سفیر قزاقستان از روند رو به رشد همکاری‌های بازرگانی تهران و نورسلطان ابراز خرسندی کرد و گفت: در ۹ ماه نخست سال ۲۰۲۱، گردش مالی دو کشور نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۲۰، بیش از دو برابر شده است.

اورازبای افزود: ما امیدواریم که سفر رئیس‌جمهوری قزاقستان به تهران که برای پیش از هفدهمین نشست کمیسیون مشترک دو کشور برنامه‌ریزی شده است، سرآغاز دوران تازه‌ای در روابط ایران و قزاقستان باشد.

هدف قزاقستان در دهه چهارم استقلال: تقویت اقتصاد

اسخت اورازبای در این مراسم، تحولات کشورش در دوران استقلال را شرح داد و گفت: قزاقستان یک اقتصاد مدرن آزاد را جایگزین اقتصاد برنامه‌ریزی‌شده در دوران شوروی کرد. اکنون ارزش سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در قزاقستان به ۳۸۰ میلیارد دلار رسیده است که این میزان، بیش از ۷۵ درصد از کل سرمایه‌گذاری خارجی در منطقه آسیای میانه است.

وی افزود: علاوه بر این ما به باشگاه ۵۰ کشور پیشرفته تعلق داریم و در راه پیوستن به ۳۰ قدرت اقتصادی جهان هستیم. قزاقستان اکنون رهبر اقتصادی آسیای مرکزی است و ما با هدف نیرومندتر شدن و رقابتی‌تر شدن، پا به دهه آینده می‌گذاریم.

سفیر قزاقستان، یکی از دستاوردهای کشورش در دوران استقلال را «الگوی منحصر به فرد وفاق قومی و دینی» دانست و گفت: امروزه، ۱۳۰ قومیت مختلف به صورت مسالمت‌آمیز در قزاقستان زندگی و همزیستی می‌کنند و هیچ گاه درگیری‌های قومی و مذهبی در قزاقستان رخ نداده است.

وی اظهار داشت: ما میلیون‌ها قزاق که در سراسر جهان پراکنده شده بودند را به سرزمین اجدادی و تاریخی خود بازگرداندیم و کمک‌های اجتماعی از جمله مسکن رایگان و پرداخت‌های قابل توجه به آنان ارائه کردیم.

اورازبای با اشاره به اینکه کشورش هیچ مناقشه مرزی با هیچ یک از همسایگانش ندارد، گفت: با اینکه قزاقستان نهمین کشور پهناور جهان است، اما موفق شد روند قانونی تعیین هفت هزار و ۵۰۰ کیلومتر مرز خود با روسیه و یکهزار و ۷۰۰ کیلومتر مرز با چین را با موفقیت به پایان برساند.

سفیر قزاقستان تاکید کرد کشورش به اصلاحات سیاسی و اقتصادی و نوسازی بیشتر، ادامه خواهد داد.

مراسم سی‌امین سالگرد استقلال قزاقستان بعدازظهر یکشنبه در تهران برگزار شد.

رشد دوبرابری مراودات تجاری ایران و قزاقستان در ۹ ماهه نخست ۲۰۲۱