امیرعبداللهیان: به‌زودی در دور بعدی مذاکرات تهران‌-ریاض شرکت می‌کنیم

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حسین امیرعبداللهیان روز پنجشنبه در نشست مطبوعاتی مشترک با فواد حسین همتای عراقی خود گفت: امروز در ترکیب هیات عراقی از مسئولین امنیتی کشور عراق هم حضور را دارند و با وزیر خارجه عراق گفت‌وگوهای دقیقی پیرامون پرونده‌های قابل پیگیری روابط دو جانبه داشتیم.

وی اضافه کرد: توافق شد طی هفته آینده وزیر راه و شهرسازی ایران به بغداد سفر کند. همچنین مصمم هستیم راه‌آهن شلمچه- بصره در اسرع وقت عملیاتی شود زیرا این موضوع به رفت و آمد بیشتر اتباع دو کشور و ترانزیت و تبادل کالا بین جمهوری عراق و اسلامی ایران کمک می کند.

امیر عبداللهیان با اشاره به دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی گفت: در آستانه دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی بر همکاری‌های کمیته مشترک قضایی ایران و عراق در پیگیری این پرونده و گام‌های بعدی ادامه کار با سرعت بیشتر تاکید کردیم.

وزیر امور خارجه افزود: خرسندیم در آستانه دومین سالگرد شهادت ابومهدی المهندس و سردار سلیمانی عزیز اخبار خوبی را امروز از وزیر خارجه عراق شنیدیم خبری که خروج قطعی نیروهای نظامی آمریکا از عراق را تایید می کند.

امیرعبداللهیان یادآور شد: عراق به لحاظ تاریخی همواره نشان داده جغرافیایی نیست که دیگران بتوانند استقلال این کشور را خدشه‌دار کنند و این کشور را در اشغال نگه دارند.

وی با اشاره به مذاکراتی در خصوص لغو روادید با همتای عراقی خود خاطرنشان کرد: آمادگی داریم در تکمیل بحث لغو روادید هوایی و لغو روادید عام بین دو کشور اجرایی شود و از طرف جمهوری اسلامی ایران همه مقدمات برای لغو روادید عام با اتباع کشور دوست و همسایه عراق وجود دارد.

به گفته رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان قرار شده وزیر امور خارجه عراق و مقامات ذیربط در هیئت همراه وی این موضوع را به دقت پیگیری کنند.

امیر عبداللهیان گفت: امروز همچنین در خصوص آخرین وضعیت تحولات افغانستان، به ویژه با توجه به دیدارها در حاشیه نشست اخیر سازمان همکاری اسلامی در اسلام‌آباد گفت وگو و در خصوص آخرین وضعیت مبارزه با تروریسم و داعش در عراق و سوریه تبادل نظر کردیم.

وزیر امور خارجه یادآور شد: به علاوه آخرین وضعیت مذاکرات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران با ۴ به علاوه یک در وین تبادل نظر کردیم. همواره در خصوص مذاکرات هسته‌ای با فواد حسین و مقامات عالیرتبه عراق در مشورت و  تماس هستیم. 

موافقت عربستان سعودی با صدور ویزا برای دیپلمات‌های ایرانی

وی افزود: در پرونده روابط جمهوری اسلامی ایران و عربستان مجموعه‌ای از نکات مثبت و منفی وجود دارد. همچنان منتظر هستیم پاسخ قانع کننده‌ای از عربستان سعودی بشنویم که چرا دستگاه‌های اجرایی در انتقال به موقع سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان کوتاهی کردند.

امیرعبداللهیان افزود: در عین حال هفته گذشته موافقت عربستان سعودی را با صدور ویزا برای سه تن از دیپلمات‌هایمان که قرار است به عنوان دیپلمات‌های مستقر نزد سازمان کنفرانس اسلامی در جده مشغول کار شوند دریافت کردیم.

رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان گفت: با کوشش جناب آقای فواد حسین و مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق، در دوره آینده مذاکرات تهران و ریاض در بغداد شرکت خواهیم کرد. من از مساعی جمیله دولت عراق برای کمک به رفع سوء تفاهم‌ها و بازگشت روابط تهران و ریاض به حالت طبیعی تشکر می کنم.

امیرعبداللهیان یادآور شد: مایلم تاکید کنم آنچه که مربوط به جمهوری اسلامی ایران هست، در آخرین دور مذاکرات مجموعه‌ای از پیشنهادات عملی و سازنده را به طرف سعودی ارائه کردیم. ان شاالله هیئت های دو کشور در آینده نزدیک در بغداد گردهم خواهند آمد و در خصوص عملیاتی کردن مرحله بعدی توافقات اقدام خواهد کرد.

وی ادامه داد: آماده هستیم هیئت‌های فنی دو کشور از سفارتخانه‌ها بازدید و سفارتخانه‌ها مقدمات کار را فراهم کنند تا روابط به حالت طبیعی خود برگردد. اما باید منتظر ماند و دید که این اتفاق در چه زمانی و در نتیجه مذاکرات کدام‌مرحله ایران و سعودی در بغداد اتفاق خواهد افتاد

امیرعبداللهیان یادآور شد: مایلم تاکید کنم در آخرین دور مذاکرات مجموعه‌ای از پیشنهادات عملی و سازنده را به طرف سعودی ارائه کردیم. ان شاالله هیئت های دو کشور در آینده نزدیک در بغداد گردهم خواهند آمد و در خصوص عملیاتی کردن مرحله بعدی توافقات اقدام خواهد کرد.
 

امیرعبداللهیان: به‌زودی در دور بعدی مذاکرات تهران‌-ریاض شرکت می‌کنیم