بومی‌سازی دستگاهی تحریمی و پرکاربرد در صنایع / سطح سنج‌های لیزری نیاز کشور را برطرف کردند

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، یکی از سطح سنج‌های پرکاربرد در مجموعه‌های صنعتی سطح سنج لیزری است. ترنسمیترها یا سطح سنج لیزری محصول جدید شرکت دانش‌بنیان مپسام برای اندازه‌گیری سطح است که با طراحی تمام دیجیتال سرعت و دقت قابل قبولی دارد و اندازه‌گیری مداوم و بدون تماس را میسر می‌کند. این محصول دارای فناوری بالا و تنها در اختیار چند کشور محدود است.

با توجه به مشکلات تحریم و کاربرد زیاد آن در صنایع مختلف کشور این محصول مهم بعد از گذشت یک سال در انواع مدل‌های مختلف طراحی و تولید شد. به گفته رحمان علیزاده مدیر فنی شرکت مپسام، یکی از چالش های مهم در صنعت با توجه به شرایط خاص محیطی موجود در مکان های صنعتی، اندازه‌گیری فاصله از سطح مواد مختلف از قبیل سیال و غیر سیال و با ویژگی های متنوع از لحاظ اندازه، صافی سطح، رنگ و غیره است.

وی افزود: این سنسور برای نخستین بار در کشور طراحی و ساخته شده است و برای سنجش ارتفاع مایعات و جامدات در محدوده 0/1 متر الی 100 متر با دقت 1 میلی متر کاربرد دارد.

از جمله ویژگی های این محصول می توان به «تطابق با شرایط صنعتی، گرد وغبار و دمای بالا»، «طراحی استاندارد و انجام موفق تست‌های آزمایشگاهی و عملیاتی»، «گارانتی معتبر و ارائه خدمات پس از فروش توسط شرکت مپسام»، «طراحی استاندارد فلنج برای نصب آسان»، «استفاده از سیستم خنک کاری مخصوص برای کارایی بیشتر» و «استفاده از Dust tube برای محیط حفاظتی پرتولیزر» اشاره کرد.

این محصول ابتدا برای کنترل سطوح ورود گندله به داخل کوره کارخانه گندله‌سازی شماره یک شرکت صنعتی و معدنی گل‌گهر با دمای بالا و گرد و غبار زیاد به طور ویژه طراحی و تولید شد که بر روی میزان تولید کارخانه بسیار تاثیرگذار بود.


بومی‌سازی دستگاهی تحریمی و پرکاربرد در صنایع / سطح سنج‌های لیزری نیاز کشور را برطرف کردند