هسته داخلی زمین زودتر از تصور قبلی در حال سرد شدن است

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، فضای داخلی بسیار داغ زمین به آرامی در حال خنک شدن است، اما سرعت دقیق آن مشخص نیست. محققان آمریکایی و سوئیسی با مطالعه و بررسی مقداری از مواد معدنی معمولی موجود در اعماق زمین که گرما را هدایت می‌کند دریافتند فضای داخلی سیاره زمین بسیار سریع‌تر از آنچه ما فکر می‌کردیم سرد می‌شود.

کره زمین از ۴.۵ میلیارد سال قبل در حال خنک شدن بوده و در ابتدای شکل‌گیری سطح آن هم بسیار داغ بود. اما با سرد شدن آن از بیرون به داخل، پوسته جامدی از سنگ تشکیل شد. هسته زمین هنوز هم مقادیر زیادی گرما را به بخش گوشته ساطع می‌کند که موجب وقوع فرآیندهای حیاتی مانند حرکات صفحات زمین بر روی هم و وقوع آتشفشان می‌شود، اما این هسته نیز در نهایت خنک می‌شود.

اینکه این فرایند دقیقاً چقدر طول می‌کشد یک راز است، اما دانشمندان در مطالعه جدید با بررسی یک ماده معدنی کلیدی به نام بریگمانیت به دنبال پاسخ به این پرسش بودند. لایه مرزی بین هسته بیرونی و گوشته پایینی زمین عمدتاً از بریگمانیت تشکیل شده است، بنابراین مطالعه چگونگی هدایت گرما توسط این ماده معدنی می‌تواند پیامدهای مهمی برای زمین داشته باشد.

مشکل این است که جمع‌آوری نمونه و انجام این اندازه گیری ها در آزمایشگاه دشوار است. بنابراین، محققان نمونه‌هایی از بریگمانیت را در یک محفظه از جنس الماس قرار دادند که با استفاده از یک سیستم لیزری برای شبیه‌سازی فشارها و دماهای شدید در اعماق زمین حرارت داده شده بود. سپس شدت گرمای بریگمانیت را از طریق یک سیستم جذب نوری اندازه‌گیری کردند.

محققان دریافتند که بریگمانیت در انتقال گرما ۱.۵ برابر بهتر از آن چیزی است که مدت‌ها تصور می‌شد.این به نوبه خود به این معنی است که گرما راحت‌تر از هسته به گوشته زمین می‌رود و سرعت سرد شدن زمین تسریع می‌شود. با سرد شدن بریگمانیت، این ماده به ماده معدنی دیگری به نام پروسکایت تبدیل می‌شود که رسانای کارآمدتری است و باز هم موجب افزایش سرعت سرد شدن زمین می‌شود.

هسته داخلی زمین زودتر از تصور قبلی در حال سرد شدن است