کتاب «دو جستار» منتشر شد/مطالعه‌ای بینا رشته‌ای در فلسفه و هنر

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «دو جستار» نوشته احمدرضا نوری به‌تازگی توسط نشر نقد فرهنگ منتشر و راهی بازار نشر شده است. این کتاب متشکل از دو بخش مجزا اما به هم پیوسته است که به نقد و تحلیل انسان معاصر و عرفان‌های نوظهور پرداخته که می‌توان این اثر را مطالعه‌ای بینا رشته‌ای در زمینه فلسفه و هنر دانست.

باب اول این کتاب تعابیر و تفاسیر پست مدرنیستی از انسان معاصر است که وجوه وجودی جدیدی از انسان پس از مدرنیسم را بیان می‌دارد و به چیستی و چگونگی معاصریت می‌پردازد. نوری در این باب معتقد است که معاصریت یک وضعیت وجودی است و نه یک موقعیت تاریخی.

در باب دوم کتاب که با نام عرفان در طوفان نامگذاری شده است، نوری تفکرات شبه معنوی و عرفان‌های نوظهور را واکاوی کرده است و با استفسار فلسفی ابعاد متناقض عرفان و معنویت را بررسی می‌کند.

نوری معتقد است این جستار نوعی پرسش‌گری در مورد حدود و قطعیاتی است که بی‌شک در تلاطم تشکیک و تردید، لغزان هستند. او در این راستا تلاش کرده است تا با پرسش‌های تحلیلی و بنیادین چرایی هر امر قطعی و تفکرات شبه معنوی را به چالش بکشد.

پیش از این با قلم احمدرضا نوری، چندین کتاب پژوهشی در زمینه عکاسی جنگ (آتش سرد)، تاریخ نقاشی معاصر ایران (خواب و خیال)، هنر شبیه‌خوانی ایران (شبیه خوانی) و… منتشر شده است. همچنین او در یک سال گذشته با دو پروژه موسیقی و پرفورمنس، همکاری جدی در زمینه صلح جهانی با سازمان ملل متحد داشته است.

احمدرضا نوری هنرمند و پژوهشگری است که دانش آموخته اشخاصی همچون ناصر تقوایی، غلامرضا اعوانی، نجفقلی حبیبی، سید مصطفی محقق داماد و غلامحسین ابراهیمی دینانی بوده و سال‌هاست که به طور مستقل پژوهش‌هایی در زمینه فرهنگ و هنر معاصر ایران انجام داده است.

https://dailybulletin.ir/05/01/2022/%da%a9%d8%aa%d8%a7%d8%a8-%d8%af%d9%88-%d8%ac%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d8%b1-%d9%85%d9%86%d8%aa%d8%b4%d8%b1-%d8%b4%d8%af-%d9%85%d8%b7%d8%a7%d9%84%d8%b9%d9%87%e2%80%8c%d8%a7%db%8c-%d8%a8%db%8c-3/