دیجیتال‌سازی بیش از ۲۶ هزار برگ سند در کاخ گلستان

خبرگزاری مهر:

‌به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت میراث فرهنگی، آفرین امامی بیان کرد: از دو سال پیش تاکنون دیجیتال‌سازی و عکاسی ۵۶۰۰ برگ سند تک برگ، ۳ هزار برگ سند پهلوی و دیجیتال‌سازی ۱۸ هزار برگ سند (به شکل مجلد) انجام شده است.

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان از ثبت ۳۰ هزار اثر در سامانه جام خبر داد و افزود: ۱۶ هزار اثر در فرم‌های اموالی وزارت دارایی، ۹ هزار محصول پایه شیشه‌ای آلبوم‌خانه و ثبت ملی ۲۳ اثر شاخص فرهنگی تاریخی از جمله اقدامات انجام شده است.

او درباره سامان‌دهی آثار فرهنگی‌تاریخی کاخ گلستان گفت: طی دو سال گذشته ۴ هزار برگ سند دوره پهلوی و ۳۶۰۰ برگ سند مرکز اسناد و ۹ هزار عدد محصولات پایه شیشه‌ای آلبوم‌خانه کارشناسی عمومی به همراه کتب چاپی موجود در سالن سینمای قدیمی کاخ گلستان، ۱۵۰ تخته قالی و قالیچه قاجاری و مخزن فرش‌ها سامان‌دهی شده و طراحی و ساخت جعبه‌های مخصوص برای نگهداری مهر و نشان‌های سلطنتی قاجاری نیز انجام شده است.

امامی عنوان کرد: مطالعه آسیب‌شناسی و تهیه طرح مرمت بام ایوان، گوشواره‌ها و خرپشته طبقه اول شمس‌العماره با هدف تعویض ایزولاسیون ایوان، تهیه طرح مرمت ترک‌های ساختمان باب عالی، تهیه طرح مرمت به‌منظور رفع رطوبت نفوذی از محوطه مجموعه و آب‌نمای عمارت خلوت کریمخانی و سایر عوامل به گنجینه اصلی، شناسایی نقاط حادثه‌خیز و انجام ترموگرافی در تابلوها و کلیه اتصالات برقی و استانداردسازی و توسعه فیزیکی مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان از جمله اقدامات انجام شده طی دو سال اخیر در این مجموعه میراث جهانی است.

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان درباره سامان‌دهی و تجهیز مخازن گفت: تهیه و نصب دماسنج هوشمند، اصلاح و نصب چراغ‌های استاندارد فاقد اشعه‌های مضر، نصب دستگاه تصفیه هوا، نصب شیدهای پشت فوم‌دار ضد نور کندسوز، نصب دوربین حفاظت الکترونیک در نقاط کور، خرید دستگاه مخصوص ضد عفونی آثار، اسناد تاریخی و تمامی مواد عالی و حفاظت کاتودیک و استانداردسازی و افزایش سطح ایمنی و توسعه شبکه لوله‌های گاز شهری در مجموعه و نصب شیر حساس به زلزله برای اولین بار در کاخ گلستان از جمله اقدامات انجام شده در زمینه سامان‌دهی و تجهیز مخازن است.

تجهیز موزه‌ها به دستگاه‌های راهنمای صوتی دوزبانه

او افزود: طی دو سال گذشته در کاخ گلستان برای معرفی اثر از فناوری‌های نوین استفاده شده که شامل تجهیز موزه‌ها به دستگاه‌های راهنمای صوتی دو زبانه از طریق بخش خصوصی است.

امامی تصریح کرد: مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان با ۵۰ هزار مترمربع فضای باغ ایرانی و ۲۰ هزار مترمربع بناهای شاخص با معماری منحصربه‌فرد و مخازن غنی از آثار برجسته که شامل عکس، نسخه خطی، اسناد تاریخی، هنرهای تجسمی، اشیا و آثار نفیس فرهنگی‌تاریخی است، بهترین پایگاه پژوهشی برای پژوهشگران هنر، تاریخ، ادبیات، معماری و… محسوب می‌شود.

مدیر کاخ گلستان ادامه داد: زمینه مناسبی را برای استفاده بهتر پژوهشگران از این مجموعه فرهنگی‌تاریخی فراهم کرده‌ایم، از جمله اقداماتی که در این باره انجام شده شامل خدمات‌رسانی به شکل غیرحضوری، ارتقای واحد پژوهش و شیوه‌های همکاری با پژوهشگران، متمرکز کردن خدمات پژوهشی در یک بخش برای جلوگیری از سردرگمی پژوهشگران، طراحی و تدوین نخستین آئین‌نامه پژوهشی در موزه‌ها، به‌روزرسانی فرم‌ها و تفاهم‌نامه‌های پژوهشی، طراحی و تدوین بانک اطلاعات پژوهشگران برای ادامه همکاری و جلوگیری از قطع همکاری است.

او درباره استانداردهای نمایش آثار موزه‌ای گفت: اعمال استانداردهای نمایش آثار موزه‌ای با ارتقای فنی و فیزیکی فضاهای موزه‌ای و نمایشگاهی با استفاده از نصب پنل‌های نمایشی فنی و استاندارد انجام شده است.

امامی با اشاره به فعالیت‌های انجام شده در دوران شیوع کرونا بیان کرد: کاخ گلستان در زمان تعطیلی موزه‌ها به دلیل پاندمی کرونا برای جذب مخاطب، معرفی آثار، بناهای مجموعه و موضوعات مرتبط با آن حدود ۳۰ نشست تخصصی ملی و بین‌المللی با اساتید و افراد برجسته در حوزه‌های مرتبط با این مجموعه فرهنگی‌تاریخی به شکل زنده اقدام کرده که فایل ضبط شده آن‌ها در صفحه رسمی اینستاگرام مجموعه به آدرس golestanpalace بارگذاری شده است.

معرفی ۱۰۰ اثر در قالب تورهای مجازی در زمان شیوع کرونا

مدیر کاخ گلستان تصریح کرد: در زمان پاندمی کرونا بیش از صد اثر از فضاها و آثار مختلف کاخ گلستان در قالب تورهای مجازی و در برنامه ویژه پروژه ۵۹ ثانیه‌های گلستان: ایده‌ای نو معرفی کردیم تا بتوانیم اطلاعات آثار را به مخاطبان در فضای مجازی انتقال دهیم.

او درباره بازبینی حریم مجموعه گفت: با همکاری اداره‌کل ثبت و حریم آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی پایش پلاک به پلاک حریم کاخ گلستان به‌منظور ممانعت از نقض حریم انجام شد.

دیجیتال‌سازی بیش از ۲۶ هزار برگ سند در کاخ گلستان