میزبانی سومین روز جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی از ۱۱ نمایش

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش ایرنا، ۵ نمایش در بخش صحنه‌ای و ۶ اثر در بخش میدانی، امروز (پنجشنبه ۱۸ آذر ماه) در سومین روز از بیستمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی اجرا خواهند شد.

نمایش کاش چشم نمی‌دید نوشته مهدی صفاری‌نژاد و کار مهدی ملکی از تهران ساعت ۱۵، نمایش پریزاد به نویسندگی سعدی افشار و کارگردانی حسین بابایی از تهران ساعت ۱۶، نمایش راز عروسک نوشته داود فتحعلی بیگی و کار سامان تیرانداز از تهران ساعت ۱۷، نمایش ملی به نویسندگی هنگامه مفید و کارگردانی هادی آذرنگ از رشت ساعت ۱۸ و نمایش یک شب از هزار و یک شب نوشته و کار محسن طباطبایی از تهران ساعت ۱۹، از طریق سامانه‌های تیوال و تلویزیون تئاتر ایران به شکل پخش آنلاین اجرا خواهند شد و به مدت ۲۴ ساعت از زمان اعلام شده، تماشای این نمایش‌ها برای علاقمندان به صورت رایگان امکان‌پذیر است.

همچنین در این روز، نمایش خیمه‌شب بازی خسرو مبارک و شیرین نوشته و کار علی جباری از تهران ساعت ۱۵:۳۰ با مدت زمان ۳۰ دقیقه، نمایش تکم‌چی نوشته و کار امیر زینال‌پور از خوی ساعت ۱۶ با مدت زمان ۲۵ دقیقه، نمایش چمر نوشته و کار پژمان شاهوردی از بروجرد ساعت ۱۶:۳۰ با مدت زمان ۲۰ دقیقه و شبیه‌خوانی قاسم ابن الحسن(ع)  به شبیه‌گردانی جمال قاسمی از تهران ساعت ۱۷:۳۰ با مدت زمان ۶۰ دقیقه در پهنه فرهنگی هنری رودکی اجرا می‌شوند.

بر این اساس نمایش تکم‌چی نوشته و کار امیر زینال‌پور از خوی ساعت ۱۱ با مدت زمان ۲۵ دقیقه در ایستگاه مترو تئاترشهر و نقالی فرامرزنامه کار داود معینی‌کیا از تهران ساعت ۱۶:۳۰ در ایستگاه مترو جهاد اجرا خواهد شد.  

میزبانی سومین روز جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی از ۱۱ نمایش

جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی از سال ۱۳۶۸ با همت تعدادی از هنرمندان و فعالان این عرصه در راستای حفظ، معرفی، توسعه و اشاعه هنرهای نمایشی آیینی و سنتی پایه‌گذاری شد.  رویدادی که در گام‌های نخستین به شکل سالانه و از دوره چهارم به شکل دوسالانه برگزار شده و توانسته در کنار معرفی بخش مهمی از آیین‌ها و سنن‌ نمایش ایرانی در راستای معرفی هنرمندان پیش‌کسوت و فعالان جوان این عرصه به دامنه فعالیت‌های نمایش ایرانی و شکل گیری حریان تئاتر ملی سهمی بسزا داشته باشد.  

این رویداد از دوره دوازدهم با محوریت تاکید بر معرفی نمایش‌های آیینی و سنتی ایران به دیگر نقاط جهان با برگزاری سمینار بین‌المللی نمایش‌های آیینی و سنتی در کنار میزبانی از پژوهشگران نمایش‌های سنتی دیگر کشورها تلاش کرد در همراهی با زنده‌نام دکتر جلال ستاری و دکتر لاله تقیان دو تن از پژوهشگران بنام عرصه نمایش‌های آیینی و سنتی گامی دیگر در راستای جهانی کردن آیین‌های نمایشی کشورمان بر دارد.

 بیستمین جشنواره نمایش‌های آیینی سنتی از چهاردهم تا بیست و یکم آذرماه ۱۴۰۰ خورشیدی به دبیری داوود فتحعلی‌بیگی برگزار می‌شود. اختتامیه این رویداد ۲۱ آذر ساعت ۱۸ در تالار وحدت برگزار می‌شود.

۱۳۵۲

میزبانی سومین روز جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی از ۱۱ نمایش