ارتقای سطح ایران در المپیادهای دانش‌آموزی در گرو تصویب اساسنامه باشگاه دانش‌پژوهان

خبرگزاری تسنیم :

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، قدمت حضور دانش‌آموزان نخبه ایرانی در المپیادهای جهانی آنطور که آموزش و پرورشی‌ها روایت کرده‌اند به دهه 60 شمسی برمی‌گردد و این حضور در حالی بوده است که شروع فعالیتالمپیاد‌های علمی در جهان از سال 1959 آغاز شد اما ایران تا سال 1979 یعنی سال 1366 شمسی، حتی یک نفر به رقابت‌ها  اعزام نکرد.

از این تاریخ به بعد، دانش‌آموزان ایرانی هم به جرگه مدال‌آوران جهانی در عرصه‌های علمی پیوستند و افتخارآفرینی‌هایی هم در این عرصه داشتند اما طی این حضور 34 ساله افت‌وخیزهایی در روند مدال‌آوری دانش‌آموزان ایرانی مشاهده شده است که این ادعا از مقایسه مدال‌آوری دانش‌آموزان طی دهه 70 و اکنون است، البته که در همین دوران تضعیف سمپاد و باشگاه دانش‌پژوهان جوان مشاهده شد و در برهه‌ای از زمان به ادعای مسئولان وقت این سازمان توسعه کمی این مدارس به جای توسعه کیفی مزید بر علت شد تا جایگاه این مدارس و عملکرد آن افت پیدا کند.

در این مورد الهام یاوری رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان  به خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم گفت که تعداد مدال‌های المپیاد در 2 سال گذشته نسبت به متوسط 10 سال گذشته کمتر نیست و این موضوع که دائما مدال‌آوری دانش‌آموزان ما در حال افت است، تعبیر درستی نیست.

وی ادامه داد: در بعضی از المپیادها افت داشتیم اما در مقابل در برخی المپیادها هم رشد قابل توجهی را شاهد بودیم، بنابراین میانگین مدال‌آوری ما مانند سال‌های قبل است.

یاوری همچنین بیان کرد: المپیاد ساختاری داشته است که متأسفانه در طول سالیانی که سمپاد تضعیف و سیاست‌های غلطی درباره باشگاه دانش‌پژوهان به کار گرفته شد، تحت تأثیر شرایط قرار گرفت البته به تدریج در حال احیای ساختارها هستیم و مهم‌ترین آن اساسنامه باشگاه دانش‌پژوهان است که باید به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی برسد.

رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان  افزود: احیا و بازسازی بعضی از کمیته‌ها و اعمال برخی قوانین و مقرراتی که وضع کردیم در دستور کار قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه این موضوع در کوتاه مدت نتیجه بخش نخواهد بود، گفت: باید قدری زمان دهیم تا باشگاه احیا و جایگاه اصلی خود را بار دیگر به دست آورد.

https://boldder.ir/13/02/2022/%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d9%82%d8%a7%db%8c-%d8%b3%d8%b7%d8%ad-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%d9%84%d9%85%d9%be%db%8c%d8%a7%d8%af%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%af%d8%a7%d9%86%d8%b4%d8%a2-2/