وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: توجه به هنرهای آیینی اولویت دولت سیزدهم است

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش ایرنا، مراسم اختتامیه بیستمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی شامگاه یکشنبه (۲۱ آذرماه) با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمود سالاری معاون امور هنری وزارتخانه، محمود شالویی مشاور وزیر و مدیر کل حوزه وزراتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، قادر آشنا مدیرکل اداره هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، داود فتحعلی‌بیگی دبیر این رخداد و جمعی از هنرمندان پیشکسوت و فعالان حاضر در این جشنواره در تالار وحدت برگزار شد.

تسریع روند واکسیناسیون چرخ فعالیت‌های هنری را بار دیگر به حرکت و تکاپو واداشت

اسماعیلی در ابتدا ضمن تقدیر و تشکر از هنرمندان حاضر در سالن و تمامی فعالان عرصه نمایش‌های آیینی و سنتی که به مدد آن‌ها رویداد بیستم در کیفی‌ترین حالت ممکن خود برگزار شد خاطرنشان کرد: متأسفانه شیوع ویروس کرونا باعث شد تا بسیاری از رخدادهای فرهنگی و اجتماعی با شیوه‌ای متفاوت و توام با سکون و رکون مواجه شود. اما خوشبختانه طی چند ماه نخست با همت مسئولان در تسریع روند واکسیناسیون و حرکت جامعه به سمت بهبودی نسبی شاهد برگزاری جشنواره نمایش‌های آیینی سنتی به شکل حضوری هستیم که این خود نشان‌دهنده عزم ملت و دولت بر اراده حمایت از عموم مردم و خانواده فرهیخته هنرمندان کشورمان است.

وی با تاکید بر آنکه تمام تلاش دولت‌مردان بر آنست تا شاهد حرکت سریع جامعه به سمت ایمنی نسبی باشیم یادآور شد: ما نیز در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تلاش می‌کنیم تا چرخ تمامی اجتماعات فرهنگی و هنری را بعد از این دوران سکون و رکود بار دیگر پُرشتاب و قدرتمند به حرکت درآورد و شاهد گردهمایی هنرمندان و اصحاب فرهنگ و هنر در جامعه باشیم.

حیات فرهنگی جامعه به دم هنرمندان فعال و خلاق وابسته‌است

اسماعیلی با تاکید براینکه حیات فرهنگی جامعه به دم هنرمندان فعال و خلاق وابسته‌است یادآور شد: کشور ما با سابقه کهن فرهنگی، روحیه امید، نشاط و شادابی را همواره با دم مسیحایی هنرمندان به جامعه تزریق کرده است. به برکت حضور هنرمندان است که فصل مهمی از آیین، سنن و فرهنگ کهن ایرانیان در طول تاریخ جاودان شده و به جریان‌سازی پرداخته و امروز به‌عنوان میراثی ارزشمند به دست ما رسیده است. دراین‌میان سهم خانواده نجیب و پرکار تئاتر ایران‌زمین غیرقابل‌انکار بوده‌ است.

از برنامه‌های این وزارت‌خانه حمایت ویژه از هنر و فرهنگ اصیل و سنتی در بخش‌های مختلف ازجمله هنرهای نمایشی است. طی همین مدت کوتاه دوران حضورم در وزارت‌خانه با سفرهای استانی و حضور در جشنواره‌های مختلف تئاتری شاهد درخشش هنرمندان بزرگ کشورمان در نمایش‌های آیینی و سنتی بودم که این مهم اصلی یادآور برای حمایت هرچه بیشتر از این هنر و هنرمندانش در عرصه و پهنه کشور عزیزمان است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: توجه به هنرهای آیینی اولویت دولت سیزدهم است

حضور من به‌عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در محافل هنری نمادین نخواهد بود

اسماعیلی با تاکید براینکه بنا داریم تاآنجاکه می‌توانیم همراه و یاریگر هنرمندان‌مان در هر دم و لحظه‌ای از زیست شخصی و حرفه‌ای آن‌ها باشیم اظهار داشت: حضور من به‌عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در محافل هنری و سفرهای استانی نمادین نخواهد بود. تلاش می‌کنیم در تعامل همه‌جانبه با هنرمندان، گامی در راستای حل مسائل و مشکلات آن‌ها برداریم.

برنامه توسعه و اعتلای تئاتر کشور و هنرهای نمایشی آیینی و سنتی را با جدیت در معاونت امور هنری دنبال می‌کنیم و تلاش می‌کنیم تا علاوه بر رونق‌بخشی هرچه بیشتر آیین‌ها و سنن نمایشی کشورمان در مناطق مختلف ایران، فضای پررونقی را برای اشاعه، معرفی و اجرای این‌دست از آثار مهیا کنیم.

عزم جدی بر احداث‌ هنرستان‌های دخترانه و پسرانه در سراسر کشور

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: تسهیل فضای فعالیت برای هنرمندان از مهم‌ترین اولویت‌های و سیاست‌های دولت سیزدهم است و دراین‌میان تلاش می‌کنیم در کنار رشد و تعالی‌بخشی تمام بخش‌های هنری به‌ویژه در عرصه تئاتر، ضمن کاستن از موانع، تمام دستگاه‌ها را بکار گیریم تا شاهد توسعه و اعتلای عینی و عملیاتی هنر در کشور باشیم.

اسماعیلی بر عزم جدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در همراهی با بدنه مدیریت دولتی برای راه‌اندازی یک هنرستان دخترانه و یک هنرستان پسرانه در استان‌ها و شهرستان‌های کشورمان طی بازه زمانی دوساله پیش رو خبر داد و گفت: یکی از اصلی‌ترین محور فعالیت این هنرستان‌ها تاکید بر روند معرفی، آموزش و توسعه هنرهای اصیل ایرانی از جمله در حوزه هنرهای نمایش آیینی و سنتی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: توجه به هنرهای آیینی اولویت دولت سیزدهم است

توسعه زیرساخت‌های فرهنگی و هنری د مناطق کم‌برخوردار

وی با اشاره به آنکه تمام تلاش خود را به کار بسته‌ایم تا ارتباط خود را با بدنه هنرمندان تعمیق ببخشیم و از آنها نیز درخواست می‌کنیم ارتباط و تعامل‌شان با ما را بیش از پیش عمق ببخشند خاطرنشان کرد: طی سه‌ماهه اخیر در حوزه توسعه زیرساخت‌های فرهنگی به‌ویژه در استان‌ها و شهرستان‌هایی که از برخورداری کمتر بهره می‌بردند همت خود را به کار بسته‌ایم و ثمره تمامی آن‌ها در سفرهای استانی رئیس‌جمهوری محترم آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی قابلیت رصد دارد.

اسماعیلی در پایان با تاکید بر حمایت همه‌جانبه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از هنر و هنرمندان کشورمان در تمامی عرصه‌ها ابراز امیدواری کرد تا در آینده شاهد گسترش بیش‌از پیش فعالیت هنری و هنرمندانمان خاصه با محوریت هنرهای اصیل و برگرفته از آیین و سنت‌های کهن ایرانی و اسلامی باشند.

بیستمین جشنواره‌ نمایش‌های آیینی و سنتی از ۱۴ تا ۲۱ آذر ماه به دبیری داوود فتحعلی‌بیگی به میزبانی تهران برگزارشد.  

https://dailybulletin.ir/13/12/2021/%d9%88%d8%b2%db%8c%d8%b1-%d9%81%d8%b1%d9%87%d9%86%da%af-%d9%88-%d8%a7%d8%b1%d8%b4%d8%a7%d8%af-%d8%a7%d8%b3%d9%84%d8%a7%d9%85%db%8c-%d8%aa%d9%88%d8%ac%d9%87-%d8%a8%d9%87-%d9%87%d9%86%d8%b1%d9%87%d8%a7/