فراخوان حضور در پنجاه‌ونهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک بولونیا

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش روز سه شنبه گروه فرهنگی ایرنا، به نقل از روابط‌عمومی خانه کتاب و ادبیات ایران، نمایشگاه کتاب بولونیا به‌عنوان یکی از مهم‌ترین و معتبرترین نمایشگاه‌های کتاب دنیا در حوزه کتاب کودک و نوجوان هرساله پذیرای بسیاری از فعالان نشر است. با توجه به برپایی غرفه ملی جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه کتاب بولونیا ۲۰۲۲ (۱ فروردین تا ۴ فروردین ۱۴۰۱) توسط بخش بین‌الملل خانه کتاب و ادبیات ایران، از کلیه تشکل‌های صنفی نشر، ناشران و آژانس‌های ادبی سراسر کشور برای ثبت‌نام به‌منظور ارائه برنامه جهت حضور در این نمایشگاه با توجه به ضوابط و زمان‎های اعلام‌شده، دعوت می‌شود.

متقاضیان می‌توانند از امروز (۱۴۰۰/۰۹/۲۳) تا (۱۴۰۰/۰۹/۳۰) به پایگاه الکترونیکی خانه کتاب و ادبیات ایران ایران مراجعه و ثبت‌نام کنند.

اختصاص فضا در غرفه ملی جمهوری اسلامی ایران همراه با امکانات نمایش آثار، درج مشخصات فارسی و چکیده انگلیسی عناوین منتخب در کاتالوگ الکترونیکی کتاب‌های ایرانی عرضه‌شده در نمایشگاه و اخذ دعوت‌نامه از نمایشگاه کتاب بولونیا از جمله امکانات و تسهیلاتی است که برای ثبت‌نام کنندگان در نظر گرفته است.

متقاضیان نیز باید تا تاریخ ۱۴۰۰/۰۹/۳۰ در سایت خانه کتاب ثبت‌نام کنند و برنامه‌های خود را ارائه‌ دهند. در صورت کسب شرایط حضور باید تفاهم‌نامه همکاری را امضا کرده و یک نفر را به‌عنوان متصدی غرفه به‌صورت ثابت (contact person) حداکثر تا تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۷ معرفی کنند. همچنین باید حداکثر تا تاریخ ۱۴۰۰/۱۰/۱۵  کتاب‌های مناسب و قابل‌عرضه در نمایشگاه را پیشنهاد و معرفی کنند. تهیه رایت کاتالوگ (مطابق شیوه‌نامه مربوط) و ارائه ترجمه متن چکیده کتاب‌ها (ترجیحاً به زبان انگلیسی یا ایتالیایی) حداکثر تا تاریخ ۱۴۰۰/۱۱/۵ و انتقال کتاب‌های منتخب مطابق فهرست اعلام‌شده حداکثر تا تاریخ ۱۴۰۰/۱۲/۱۵ به محل غرفه نیز از دیگر اقداماتی است که متقاضیان باید انجام دهند.

 بر اساس اولویت‌های مربوط و ظرفیت محدود، نسبت به انتخاب و انعقاد تفاهم‌نامه همکاری در این خصوص اقدام خواهد شد.

کتاب‌های قابل عرضه در این نمایشگاه نیز باید مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با قابلیت عرضه در بازارهای جهانی نشر و امکان فروش حق نشر (رایت) به ناشران سایر کشورها را داشته باشند؛ همچنین تألیفی بودن کتاب‌های پیشنهادی (ارجحیت با کتاب‌های منتشرشده به زبان‌های خارجی و یا کتاب‌های دوزبانه به یکی از زبان‌های دیگر نظیر انگلیسی، ایتالیایی، عربی، آلمانی، فرانسه، اسپانیولی و… و نیز کتاب‌های برگزیده در یکی از جوایز یا جشنواره‌های ملی یا بین‌المللی است)، جدیدالانتشار بودن کتاب‌های پیشنهادی (اولویت با کتاب‌هایی است که آخرین ویرایش و یا تجدید چاپ آن در پنج سال اخیر باشد)، تناسب موضوعی کتاب‌های پیشنهادی با موضوع نمایشگاه (نمایشگاه با موضوع حوزه‌ کودک و نوجوان برگزار می‌شود) و تهیه بروشور و چکیده ۱۵۰ کلمه‌ای به زبان انگلیسی برای کتاب‌های ارائه‌شده نیز از جمله شرایط حضور در این نمایشگاه است.

ناشرانی که کتاب‌هایی به زبان غیر فارسی چاپ کرده یا حق نشر کتاب‌های خود را به ناشران خارجی فروخته‌اند، ناشرانی که تصویرگر و نویسنده آثارشان جوایز بین‌المللی دریافت کرده‌ باشند در اولویت انتخاب برای حضور قرار دارند؛ ارائه برنامه منسجم حضور، قرار ملاقات و آماده‌سازی کاتالوگ به زبان انگلیسی و ایتالیایی و ارائه برنامه‌ برای معرفی و مذاکره درباره آثار خود در غرفه ملی جمهوری اسلامی ایران و تلاش برای عرضه آثار در بازار نشر بین‌الملل از دیگر اولویت‌های انتخاب ناشران برای حضور در نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک بولونیا است.

پذیرش بر اساس وصول تقاضا و ارائه مستندات مبنی بر توانایی اجرای اقدامات متقاضیان و دارا بودن اولویت‌های یاد شده، است.

نمایشگاه کتاب کودک بولونیا

به گزارش ایرنا، نمایشگاه بولونیا یکی از مهمترین نمایشگاه های کتاب کودک در جهان است که هر ساله از ۱۶ تا ۱۹ فروردین در شهر بولونیا در فضایی به مساحت بیست هزار متر مربع برگزار می شود. این نمایشگاه که از سال ١٩٦٢ کار خود را آغاز کرده، بزرگترین رویداد جهان در زمینه کتاب و محصولات چند رسانه ای کودکان به شمار می آید. این نمایشگاه فروش مستقیم کتاب نداشته و برنامه هایی چون نشست های کتابخوانی برای کودکان هم در آن برگزار نمی شود.

مخاطبان و بازدیدکنندگان این نمایشگاه، نویسندگان و تصویرگران کتاب کودک، ناشران و نمایندگان آن ها، تهیه کنندگان فیلم و برنامه های تلویزیونی، کتابداران، فروشندگان و توزیع کنندگان کتاب هستند. البته آموزگاران مدارس و سازمان های بین المللی هم می توانند به عنوان بازدیدکننده در این نمایشگاه شرکت کنند. اهداف برگزارکنندگان نمایشگاه بولونیا معرفی بهترین کتاب ها و آثار چندرسانه ای برای کودکان، ایجاد فرصت های همکاری بین ناشران، بحث و تبادل نظر درباره بخش های مورد توجه مخاطبان و البته ایجاد محیطی مناسب برای خرید و فروش حقوق آثار است.

فراخوان حضور در پنجاه‌ونهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک بولونیا