گیشه جهانی در سال ۲۰۲۲ احیا می‌شود

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ورایتی، بررسی‌های شرکت تحلیل داده گاور استریت آنالتیکس (Gower Street Analytics) از احیای گیشه جهانی در سال آینده میلادی حکایت دارد.

این شرکت انگلیسی در گزارشی کوتاه که امروز (چهارشنبه، ۲۴ آذر) منتشر شد، پیش‌بینی کرده است درآمد گیشه جهانی در سال ۲۰۲۲ به ۳۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار برسد. در حالی که مجموع درآمد گیشه جهانی امسال تا روز ۱۱ دسامبر (۲۰ آذر ۱۴۰۰) تنها ۱۹ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار بود. 

براساس پیش‌بینی‌های گاور استریت، همزمان که جهان از بحران کرونا رد می‌شود، بار دیگر شاهد سلسله مراتب آشنای گیشه خواهیم بود و آمریکا به بزرگترین بازار سینمایی جهان تبدیل می‌شود. در سال ۲۰۲۰، همزمان با آن که صنعت سینما زیر بار تعطیلی‌ سینماها، طولانی‌ شدن فاصله گذاری‌ها اجتماعی و اخلال در جدول اکران‌ها قد خم کرده بود، صنعت سینمای چین در مقایسه با دیگر مناطق کمترین ضرر را کرد و این کشور به بزرگترین بازار سینمایی جهان تبدیل شد.

براساس پیش‌بینی‌های گاور استریت و دیگر تحلیلگران، چین تا پایان سال جاری میلادی این جایگاه را حفظ خواهد کرد اما سال آینده درآمد گیشه آمریکای شمالی در مقایسه با ۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار درآمد سال ۲۰۲۱ بیش از دو برابر شده و به ۹ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار می‌رسد. این در حالی است که درآمد چین در این یک سال از ۷ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار به ۸ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار می‌رسد که از آمریکا کمتر است.

گاور استریت درباره گیشه بین‌الملل (سینماهای جهان به استثنای آمریکای شمالی و چین) نیز پیش‌بینی رشدی قابل توجه را کرده است. تحلیل‌های این شرکت نشان می‌دهد درآمد گیشه بین‌المللی در سال ۲۰۲۲ در مقایسه با سال ۲۰۲۱ از ۹ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار به ۱۵ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار خواهد رسید.

با وجود رشدی که برای گیشه جهانی در یک سال آینده پیش‌بینی شده است، برای رسیدن به سطح درآمد پیش از شیوع کرونا، باید دستکم تا سال ۲۰۲۳ صبر کرد.

آینده روشن در انتظار گیشه ایران

در ایران نیز بعد از این که مدت‌ها فروش گیشه سیر نزولی داشت، فیلم دینامیت که یک کمدی پرمخاطب است بازار سینما را داغ کرد، به دنبال آن با اکران قهرمان طیف سینمادوستان جدی نیز به جمع مخاطبان اضافه شدند و در نهایت با اکران گشت ارشاد ۳ سیر صعودی فروش گیشه شروع شد. رونق گیشه این روزها به رونق تنوع اکران نیز انجامیده به این معنی که با بهتر شدن شرایط اکران، این روزها فیلمسازهای بیشتری ترغیب شدند تا فیلمهای خود را در ژانرهای مختلف از جمله کمدی، وحشت و اجتماعی اکران کنند، بستری که از آینده روشن گیشه سینماها در ایران نوید می‌دهد.

ویروس کرونا اواسط ماه دسامبر (۲۴ آذر) در شهر ووهان در استان هوبی چین گزارش شد. ابتدا از این بیماری به عنوان ذات‌الریه نام برده می‌شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

این بیماری که به تدریج به کشورهای مختلف سرایت و سازمان جهانی بهداشت از آن با واژه همه‌گیری یاد کرد، تا لحظه تنظیم خبر بیش از ۲۷۱ میلیون و ۸۷۴ هزار نفر را در جهان مبتلا کرده است که از این میان بیش از ۵ میلیون و ۳۴۰ هزار نفر جان باخته‌اند.

شیوع این ویروس موجب تعطیلی بسیاری فعالیت و رویدادهای مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی از جمله جشنواره‌ها، نمایشگاه ها و بسته شدن سینماها، سالن های تئاتر و کنسرت و کتابفروشی‌ها شد و تأثیرات منفی زیادی بر بازارهای جهانی و اقتصاد کشورها در بخش های گوناگون از جمله فرهنگ گذاشت.

گیشه جهانی در سال ۲۰۲۲ احیا می‌شود