نشست بررسی تاثیرات روان‌شناختی رسانه برگزار می‌شود

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرگزاری مهر، کانون اندیشه جوان بنا دارد در سلسله نشست هایی با موضوع زندگی در عیش، مردن در خوشی به موضوع تاثیر رسانه ها بر زندگی انسان‌ها بپردازد.

اولین نشست از این سلسله نشست‌ها به موضوع «بررسی تاثیرات روان‌شناختی رسانه» اختصاص دارد.

سخنران این نشست محمدعلی حکیم‌آرا نویسنده و پژوهشگر حوزه رسانه است.

رسانه تأثیری غیرقابل انکار بر زندگی انسان‌ها دارند و کارکردهای متعددی دارد. یکی از کارکردهای اساسی رسانه، آموزش به مخاطبان و اطلاع‌رسانی و انتقال اخبار از حوادث مهم و وقایع داخلی و خارجی به آنها است. این کارکردهای رسانه هم مربوط به ویژگی‌های رسانه و هم نیازهای انسان است. انسان‌ها ذاتاً به تقویت اطلاعات، دانش و فهم محیط اطراف خود تمایل دارند. به همین خاطر در بسیاری از موارد، مخاطب به دلیل تمایلی که به اضافه‌کردن اطلاعات و دانش خود دارد از رسانه استفاده می‌کند. مخاطب سعی دارد حس کنجکاوی و پرسش‌گری خود را از طریق رسانه ارضا کند. در نتیجه مخاطبان به رسانه احساس نیاز می‌کنند و برای کسب دانش به منابع اطلاعاتی رسانه مراجعه می‌کنند. بر اساس نظریات علوم ارتباطات، رسانه‌ها واقعیت‌ها را بازتاب نمی‌دهند؛ بلکه آنها را از فیلترهایی عبور داده و شکل می‌دهند. تمرکز رسانه‌ها بر برخی موضوعات باعث می‌شود تا عامه مردم این موضوعات را مهم‌تر از بقیه موضوعات تلقی کنند.

نشست «بررسی تاثیرات روان‌شناختی رسانه» روز چهارشنبه ۱ دی ماه ساعت ۲۱ در صفحه اینستاگرام کانون اندیشه جوان به نشانی @canoon_org_ برگزار می‌شود.

نشست بررسی تاثیرات روان‌شناختی رسانه برگزار می‌شود